Janička

si přála vlastního koně

Janičce jsme společně splnili sen - živého koně. Nikdo z účastníků You Dream We Run v roce 2018 rozhodně nezapomene chvíli, kdy Janička poprvé uviděla svoji novou kamarádku - klisnu Vandu. Vandina bývalá majitelka nám napsala:

Dobrý den. Ráda bych Vám poděkovala za Váš projekt. V červnu jsem se rozhodla prodat svou kobylu a shodou okolností jste ji vybrali jako splnění snu pro malou Janičku. Nepochybovala jsem, že se Vanda dostane do dobrých rukou. Dnes jsme se byli konečně na ni podívat, viděla jsem Janičku jak se o Vandu stará a jak na ní jezdí. A bylo to úžasné a jen mě to utvrdilo v názoru, že tento sen měl pro Janičku opravdu smysl a že jí kůň velice pomáhá. Jsem ráda že jsem se s Vandou takto rozhodla.

Mějte se krásně, Ludmila Různarová

A jaký je vlastně Janiččin příběh?

Ahoj všichni,
chtěla bych vás seznámit s přiběhem naší Janičky. Kvůli laxnímu přístupu ošetřujícího lékaře, který podcenil celou situaci se Janička narodila již v šestém měsíci. V prvních měsících byla Janiččina prognóza zdrcující. V ní stálo, že nebude nikdy mluvit ani chodit. My jsme to však nehodlali vzdát.
Začali jsme s Janičkou rehabilitovat pětkrát denně Vojtovu metodu. Kdo se setkal s tímto druhem cvičení, ví že to není pro slabé povahy. Ve speciální MŠ se přidaly další terapie. Janiččiny výsledky byli nad všechna očekávání, proto jsme se rozhodli ji integrovat do běžné MŠ a poté ZŠ mezi zdravé děti. V průběhu několika let Janička prodělala mnoho operací nohou a očí. Při slově doktor nebo nemocnice se celá roztřese. Avšak po všech těchto operacích a následné rehabilitaci je Janička schopna se nyní postavit a pohybovat v krátkých vzdálenostech s oporou za určitých podmínek, které bohužel školní prostory neumožňují. Ve škole zvládá osnovy jako ostatní děti a pátou třídu ukončila s jednou dvojkou. Jelikož se ve škole pohybuje pouze na invalidním vozíku, nebyla socializace nic jednoduchého. Janička takto bojuje o své místo mezi zdravými vrstevníky každý den. Její okolí ji nikdy plně nepřijalo, především kvůli viditelné odlišnosti. Její fyzický handicap ji pokaždé znemožňuje plně se zapojit do aktivit kolektivu. Z tohoto důvodu tráví většinu času sama.
Její největší zálibou jsou zvířata a hlavně koně. Jejím největším snem je mít vlastního koně, o kterého by se mohla starat a jezdit na něm. Kdykoli má možnost sedět na koňském hřbeťe, její oči se rozzáří jako tisíce sluncí a Janička je nejšťastnější na světě. Vlastního koně si přeje ke každým narozeninám, svátku či Vánocím a každý den mezi tím. Proto bychom byli rádi za splnění snu naší malé bojovnice, který by jí zároveň pomohl nadále rozvíjet její fyzické schopnosti a stal se jejím přítelem.