Deniska

Jejím snem je pobyt u moře.

Příběh:

Dobrý den,

Jsme čtyřčlenná rodina z Brna, Zdenek 46, Monika 45, Monička 12 a Deniska 9 let.

Taťka pracuje jako strážný ve věznici Kuřim. Já dříve pracovala jako ekonom v současné době nepracuji, protože Deniska potřebuje celodenní péči. Ve speciální škole se jí moc líbí, zatím zvládá pobyt na cca 3 - 4hod. Někdy mi volají í dřív, že je Deniska nesvá a pláče. Není dobré ji vystavovat jakémukoli stresu, aby se nespustili epileptické záchvaty. Monča chodí do 6. třídy, kde se jí velmi daří.

Deniska se narodila jako zdravé miminko po dlouhém porodu omotaná pupeční šňůrou, vše se zdálo být v pořádku. Do 4. měsíců měla Frejovo balení, takže nebylo poznat, že se nevyvíjí správně. Po 4.měsících bylo vidět, že není vše v pořádku byla jako hadrová panenka. Pediatrička vše sváděla na Frejovo balení, že je lenivá. V 10 měsících stále neudržela hlavičku a tehdy zástup za naši lékařku spustil kolotoč vyšetření. Denisce byla přiřčena diagnóza centrální mozková hypotonie spojená s porodem.

Přes cvičení 4x denně Vojtovy metody se vývoj nijak výrazně nelepšil. Postupem času udržela hlavu, šla do sedu. Celkové vyšetření v DN Brno byla diagnóza stále stejná + lehká pravostranná paréza.

Jezdíme pravidelně do léčebny dětských pohybových poruch. Po malých krůčcích se povedlo, že Deniska šla do stoje s oporou a pak po lázních přišli první krůčky. Byla to velká radost. Nadšená byla Deniska i my všichni ostatní. Netrvalo to ovšem dlouho: přihlásila se epilepsie s mnohočetnými záchvaty, dlouhodobá hospitalizace a hledání vhodné léčby. Deniska se nám vrátila zpět o 2 roky dřiny. 

Našla se vhodná kombinace léků a záchvaty jsou elimininovány na minimum. Na základě vzniklé nové situace jsme absolvovali nové vyšetření, zda se ve spojitosti objevení epilepsie nejedná o genetickou vadu, je to běh na dlouhou trať, stále hledáme. V té době jí bylo necelých 6 let od té doby již nemůžeme cvičit Vojtovu metodu. Přešli jsme na cvičení Bobath , protahování , cvičení s pomůckami gym. balony, rehab. válce, vodní rehabilitace a další. Denisku často trápí záněty horních cest dýchacích.

V září bude mít Deniska 10 let, je to milá, usměvavá holčička, která své potřeby, city vyjadřuje mimikou či pokřiky, pláčem. Nemluví, nechodí přes svůj handicap je optimistická a velmi společenská.

Deniska má starší sestřičku Moničku, 12 let. Jsou to parťačky, Moni na ni nedá dopustit přes veškerá omezení, která s sebou Denisčino zdraví přináší. Denisku často trápí záněty horních cest dýchacích.

Cestujeme i když je to občas spojeno s překážkami. Rozdílnost sourozenců nás často dělí na dvě skupiny. Spoustu aktivit běžných rodin nemůžeme dělat společně s manželem se střídáme, aby obě holky měli, co potřebuji pro svůj další vývoj.

Rádi sportujeme – cyklistika, kolečkové brusle, plavání. Chodíme do lesa na procházky, houbařit. 

Jaký je její sen?

Pobyt u moře v Egyptě.