Nikol F.


Nikolka by si přála lekce hipoterapií.

Příběh:

Nikolka je pětiletá holčička s kombinovaným postižením. V těhotenství ani po porodu nic nenasvědčovalo tomu, že by mělo něco být v nepořádku. Až kolem třetího měsíce se začalo ukazovat, že její vývoj neprobíhá, jak by měl. Byli jsme odesláni do poradny pro rizikové novorozence a kojence a poté do různých odborných ambulancí jako je neurologie, genetika, endokrinologie, gastroenterologie, imunologie. 

Jako miminko trpěla na opakované bronchitidy a zápaly plic, tak nám přibyla ještě alergologie. Na neurologii si prošla spoustou vyšetření. Třikrát jsme byly hospitalizovány i v Praze ve Všeobecné fakultní nemocnici, kde se zajišťovaly případné metabolické a genetické vady. Postupně se zjistilo, že má centrální svalový hypotonický syndrom, mikrocefalii, sníženou tvorbu růstového hormonu, epilepsii s velmi dlouhými a velmi závažnými záchvatovými stavy, těžkou mentální retardaci, kraniofaciální dysmorfii, sníženou funkci štítné žlázy. 

Dosud se nepřišlo na to, co Nikolce je a zatím stále nemá určenou žádnou konečnou diagnózu. V pěti měsících začala cvičit v Boskovicích Vojtovu metodu a v jejích osmi měsících jsme přešli na rehabilitaci k paní Vallové do Tišnova, kam jsme jezdili jednou týdně a doma jsme cvičili Vojtovu metodu každý den čtyřikrát denně po dobu pěti let. 

Nikolka nechodí, nemluví, nosí plínky, sama se nenají, nenapije, neumí pokousat jídlo. Je vlastně pořád malé miminko vyžadující neustálou péči. Ale díky Vojtově metodě Nikolka leze po čtyřech, sedí a s oporou se postaví. Od září navštěvuje dva dny v týdnu přípravnou třídu Základní školy speciální v Blansku. 

Nikolka je, i přes všechny potíže a celkem 27 hospitalizací, veselá a zvědavá holčička. Ráda se dívá na pohádky, má ráda knížky s pohyblivými prvky a ráda si hraje se svými oblíbenými hračkami a se svým starším bratrem.

Naším největším snem je, aby se Nikolka naučila chodit. Vojtovu metodu jsme však již ukončili, protože Nikolce již nic nového nepřinášela a Nikolka již u cvičení nespolupracovala. V lednu jsme proto začali jezdit na hipoterapii. Jízda na koníkovi se Nikolce moc líbí a pomáhá jí ke zlepšení jejího stavu. Hipoterapie je však finančně náročná, proto je naším snem příspěvek na hipoterapii, který by nám umožnil v hipoterapii dále pokračovat.