Ondra

Jeho snem je asistenční pes, parťák pro život. 

Jaký je jeho sen?

Život musíme přijmout i s překážky, které nám postaví do cesty, ale můžeme je ovlivnit, proto jsme požádali organizaci PES PRO TEBE o asistenčního psa pro našeho Ondráška.

Příběh:

Náš příběh začal před 9 lety, kdy se narodil krásný chlapeček jménem Ondrášek. Ondrášek byl šikovný kluk, který se do roku a půl vyvíjel jako ostatní děti a dělal nám velkou radost. Bohužel pak nastal velký regres a já viděla, že Ondrášek začíná být úplně jiný než ostatní děti. Přestal koukat do očí, mluvit, jakkoli komunikovat a koukal se převážně do stropu, někam do prázdna.

Náš život se obrátil vzhůru nohama. Začalo nám kolečko běhání po doktorech: psycholog, neurolog, foniatrie, hospitalizace a vyšetření v narkóze. Ve 2,5 letech dostal diagnózu dětský autismus, která byla časem upravena na nízkofunkční autismus s těžkou až hlubokou mentální retardací a neslyšící na jedno ouško.

Co to znamená v běžném životě? Ondrášek má nyní 9 let, je to náš úžasný a krásný kluk, ale potřebuje celodenní dohled a péči, která je velmi náročná, jak fyzicky tak i psychicky.

Denně se musíme snažit pochopit jeho potřeby a aktuální rozpoložení. Ondrášek nemá rád změny, když je nespokojený, reaguje křikem nebo nepřijatelným chováním. Bohužel se už stalo, že se Ondrášek vylekal a utekl nám na procházce.

Největší úskalí je komunikace. Ondrášek nemluví, nerozumí mluvenému slovu, naše veškerá komunikace je pouze ukazováním nebo voděním. Bohužel zatím nejeví zájem ani o alternativní komunikační systémy. Nejhorší jsou situace, kdy nám nedokáže říct, co se mu děje, co ho bolí, co by si přál a my bychom mu moc chtěli pomoct. Vedle poruchy komunikace a sociálního chování má Ondrášek omezený výběr potravin, v noci se často budí a je neklidný.

Život musíme přijmout i s překážky, které nám postaví do cesty, ale můžeme je ovlivnit, proto jsme požádali organizaci PES PRO TEBE o asistenčního psa pro našeho Ondráška.

Věříme, že asistenční pes pomůže nejen nám občas odpočinout, věnovat se jeho sestřičkám, ale hlavně Ondráškovi porozumět chaotickému světu jemuž nerozumí, že mu pomůže s komunikací, adekvátně reagovat na běžné situace nebo pomoct rozeznat či nás upozornit na nebezpečí. Ondrášek denně bojuje s běžnými návyky a pejsek by mu mohl být pomocníkem v běžných činnostech a potřebách. Ondrášek má problém si zvyknout i na nové věci, místa a pejsek by pro něj byl psychickou oporou a zvyšoval by mu pocit bezpečí. Hodně se setkáváme s nepochopením, proč se syn chová "jinak", s názory, jak máme nevychované dítě, s pohledy, které nás vždy zabolí. Ale ani my nevíme, jak to syn vnímá, zda ho to uvnitř bolí a trápí, bohužel nám to nedokáže říct. Věříme, že pejsek nám pomůže informovat okolí, že Ondrášek není zlobivý, že se nechová zle, ale že má PAS, a že budeme moci více chodit mezi lidi a jezdit s jeho dvěma sestrami na výlety.

Jako všichni milující rodiče bychom pro Ondráška udělali vše, aby byl šťastný, jeho život co nejkrásnější a byl v životě co nejvíce soběstačný.