Vašík

si přál čtyřkolku

Vašík se narodil 30. 1. 2006 předčasně ve 32. týdnu těhotenství. Musel být napojen na umělou ventilaci a umístěn do inkubátoru. Po třech dnech dostal silné křeče a lékaři mu zjistili masivní krvácení do mozku. Byl mu diagnostikován posthemoragický hydrocefalus a později dětská mozková obrna. V nemocnici si pobyl 3 měsíce, po propuštění začal kolotoč cvičení Vojtovou metodou. Než oslavil své první narozeniny, prodělal 8 neurochirurgických operací, kvůli neustále se opakujícím zdravotním komplikacím. Má voperovanou umělou drenáž mozkomíšního moku. K dnešnímu dni má za sebou i 2 ortopedické operace. Přestože pravidelně rehabilitujeme, Vašík zatím není schopen samostatné chůze, pohybuje se na vozíčku. Má zhoršenou hrubou i jemnou motoriku, a protože ho levá ručička moc neposlouchá, pomáháme mu při celkové sebeobsluze.

Přesto je to veselý, usměvavý a šikovný kluk, který si toho v životě už hodně vybojoval a stále má hlavu plnou nápadů a snů, které si chce splnit. Je integrovaný v 5. třídě běžné základní školy, miluje počítače, čtyřkolky, jízdu na kole, rád plave a jezdí na koni.

Nadále poctivě a s radostí cvičí, pravidelně jezdí na hiporehabilitaci a každý rok se společně těšíme na lázeňský pobyt v Klimkovicích. Zde Vašík absolvuje speciální rehabilitační program Klim-therapy, který je sice hodně náročný, ale Vašíka baví, moc se snaží a z každého úspěchu je nadšený. A my s ním.

Vašíkovým snem je čtyřkolka, na které by mohl s tatínkem na ryby a výlety do lesa.