Filip

Jeho snem jsou neurorehabilitace. 

Jaký je jeho sen?

Sestra Filipa chce mamince ulehčit a zároveň pomoci svému bratrovi. Z vybraných peněz by se mohla zaplatit neurorehabilitace pro bratra (hodina stojí 1000,-) a třeba i využít intenzivní několika týdenní neurorehabilitaci, jako takovou náhradu za lázně. Mamka by si tak mohla trochu odpočinout a měla čas i sama na sebe.

Příběh:

Dobrý den,

jmenuji se Páťa, je mi 17 let a ráda bych Vám napsala příběh mého staršího bratra.

Jmenuje se Filip a má 25 let. Narodil se předčasně v 33.týdnu s vrozenou srdeční vadou – koarktace aorty a velkými problémy s dýcháním. Jako týdenní miminko byl z JIP v Brně převezen do Prahy Motola, kde byl operován. Operace dopadla dobře, nicméně velké problémy s dýcháním zapříčinily špatné okysličení mozku, odumírání mozkových buněk a následnou diagnózu DMO spastická kvadruparéza a s tím spojené dennodenní cvičení Vojtovou metodou. 

K tomu se přidala oční vada, dětský strabismus později dalekozrakost, porucha autistického spektra a středně těžká mentální retardace, která vyžaduje 24h. péči a dohled dospělé osoby. Mamka říká, že je to dospělák s duší dítěte.

Brácha je i přes nepřízeň osudu pohodový kluk, který se rád směje, zpívá, poslouchá muziku, skládá puzzle, plave a moc rád jezdí na výlety. Kromě pravidelné rehabilitace, která je u této diagnózy důležitá, aby se jeho stav nezhoršoval, s ním mamka jezdí také na hiporehabilitaci a rehabilitační plavání. 

Bohužel nic z těchto věcí pojišťovna nehradí. Dříve s ním mamka jezdívala i jednou ročně na měsíční pobyt do lázní, což už teď není možné, protože je dospělák a sám jet kvůli postižení nemůže.

Maminka veškerý svůj čas věnuje péči o bráchu. Denně ho vozí do centra denních služeb, kde tráví 4 hodiny, chodí s ním na procházky a pravidelně s ním cvičí doma. Bohužel velká dennodenní námaha s vozíkem a cvičení za 25 let se odráží na maminčině zdraví, má problémy se zády a s krční páteří.