Zdeněk

si přál rehabilitační pobyt v Klimkovicích

Zdeňkovi jsme společně splnili sen - vytuněný vozíček. Jeho kolegové z ZZS JMK píšou: 

Záchranáři z výjezdové základny Velké Opatovice byli navštívit svého kolegu a kamaráda Zdeňka Mikulu, který je po cévní mozkové příhodě a v tuto chvíli prochází intenzivní rehabilitací v Klimkovicích. Zdeňkův stav se postupně zlepšuje a nás těší, že svou zásluhu na tom má transparentní účet, na který přispívali také zaměstnanci jihomoravské záchranky. I výtěžek z charitativního štafetového běhu "You dream, we run" napomohl nemocnému záchranáři v jeho těžkých chvílích.

"Zdeňka jsme zastihli v dobré náladě na jeho pokoji a byli jsme velmi překvapení, jak velký pokrok při své léčbě udělal. Zdeněk podstupuje intenzivní rehabilitaci 6 dní v týdnu, neděli má volnou. Jeho jednotlivé procedury začínají přibližně v 7:30 hodin a s malými přestávkami trvají zhruba do 16 hodin, což je pro něho velmi fyzicky i psychicky náročné. Zdeněk má již posílené krční svaly, takže dokáže udržet hlavu a kývat, pokud chce vyjádřit ano či ne. Dále se zlepšily i ruce a nohy, dokáže už sám chvíli stát opřený o pojízdné chodítko. Samozřejmě nadále využívá ke komunikaci počítač, který mu svým příspěvkem pořídili zaměstnanci ZZS JmK a který umožňuje Zdeňkovi ovládat sociální média, emaily, televizi nebo mobilní telefon. Máme z toho všeho velkou radost," popisuje návštěvu u kamaráda Petr Chlup z výjezdové základny Velké Opatovice. A pokračuje: "Celé to bylo příjemné a optimistické, zašli jsme společně na oběd a pak i na procházku do přilehlého parku. Po celou dobu pobytu, tedy už přibližně dva měsíce, je se Zdeňkem jeho přítelkyně, která je pro něho velkou oporou a doprovází ho téměř na všechny procedury, které absolvuje. Zdeňka čeká ještě poslední měsíc rehabilitací, kde se intenzivně zaměří na logopedii, tak aby se mu podařilo posílit a znovu zapojit polykací svaly a svaly hlasivek. Díky tomu by mohl opět přijímat potravu a začít mluvit."

Podle lékařů je velká šance, že by se to mohlo podařit, což zní jako skvělá zpráva a velká naděje do budoucna. V příštím roce už jsou domluveny další rehabilitační procedury, které by měly Zdeňkovi dále pomáhat. Držíme pěsti!

A jaký je vlastně Zdeňkův příběh?

Zdenek je 43 letý muž, který celý svůj život byl plný energie. Rád cestoval, vyhledával různé zajímavosti, měl obrovské množství zájmů (včelařství, kutilství, akvaristika,jízda na kole), ale jeho největším koníčkem byla zároveň i jeho práce, pracoval jako řidič záchranář u ZZS JMK. Všechno se však změnilo 9.9.2017 kdy dostal znenadání mozkovou příhodu. Prognóza byla nejprve velmi špatná, Zdenek ochrnul na celé tělo, dýchal za něj přístroj a dokázal pouze mrkat očima, tento stav už se měl stát trvalým. Po nějakém čase byl ovšem přemístěn do Boskovické nemocnice, kde pro něj dělali maximum. V tuto chvíli začal Zdenek nesmírně bojovat. Podařilo se ho občas odpojit z plicní ventilace, dorozumíval se s námi pomocí mrknutí a vyvrácení očí. Tento stav jsme brali jako výhru, jelikož jsme se dozvěděli, že jeho myšlení je naprosto v pořádku, nic nezapomněl, všemu rozumí, naprosto přesně ví v jakém zdravotním stavu se nachází. Tudíž jsme byli velice příjemně překvapeni, když se to začalo, s velkou pomocí lékařů, personálu Nemocnice Boskovice a Zdenkovou pílí, ještě více lepšit. Zdenek byl úplně odpojen od plicní ventilace, začala první mimika v tváři a to byl úsměv, což nás nesmírně potěšilo. Dnes už Zdenek otáčí hlavou, usmívá se na celé okolí, snaží se dorozumívat pomocí speciálního počítače, který může mít díky kolegům ze ZZS JMK. Občas je zaznamenán i nějaký menší pohyb nohou, nebo rukou. V téhle chvíli se vyřizuje rehabilitační centrum a poté Zdenek zavítá po dlouhé době domů. Dům má dvě patra a musí se přizpůsobit Zdenkovi, v přízemí však není možné udělat bezbariérovou koupelnu, proto Zdenkovým snem je šikmá schodišťová plošina, díky které bude mít možnost se přemístit do prvního patra, kde se nachází koupelna a ložnice. Tímto bychom chtěli zároveň velice poděkovat Nemocnici Boskovice, za jejich odbornou, profesionální léčbu a obrovskou ochotu. Dále kolegům ze ZZS JMK za nesmírnou podporu, která Zdenka drží nad vodou. Dále Vám z projektu ,,You Dream We Run Blansko" za to, jak pomáháte lidem v nepříznivých životních situacích, ve svém volném čase. A v poslední řadě děkujeme všem, kteří na Zdenka myslíte a podporujete ho.