Valérka

Jejím snem je potápět se a vznášet se na hladině moře.

Příběh:

Valérka je dvanáctiletá, veselá a společenská holčička, která se dokáže radovat opravdu z každé maličkosti.

Narodila se jako hodně ukřičené miminko, kdy fáze ukřičenosti střídalo období apatie. Dlouho trvalo, než se postavila na nohy a řekla první slůvko. Její "nemluvnost" nás přiměla k tomu, že jsme ji dali do školky dříve, než je běžné, právě z důvodu, aby se rozmluvila a navázala kontakt s dětmi. Doufali jsme, že se posune dopředu a více rozvine svoje schopnosti.

Ovšem byla to právě paní ředitelka oné školičky, která si všimla, že se Valerka neprojevuje tak jak ostatní děti, nezačleňuje se do kolektivu, nevyhledává skupinové aktivity, nereaguje na všeobecné podněty. Následovalo kolečko vyšetření u specialistů, kdy byla diagnostikována mentální retardace a později PAS.

Nástupem do školy se ke všemu přidaly alergie na potraviny, dermatitida, respirační potíže pramenící z imunodeficitu protilátek a buněčných hodnot. Poslední roky jsme trávily na interně, alergologii – imunologii, gastroenterologii, jelikož se přidaly slizniční potíže, bakteriální infekce, několikrát byla Valerka hospitalizována. 

Na závěr zdravotního maratonu se přidal ještě nález na endokrinologii – deficit růstového hormonu, což je už taková třešnička na dortu, a doufám, že ukončení diagnostického kolečka.

Bylo to opravdu velmi psychicky náročné, kdy člověk tápe v nejistotě a touží dobrat se nějakého závěru. Bylo to stresující, jelikož potíže se neustále vracely, střídala se období klidu a nemocí. Alergie, dermatitida a respirační onemocnění se proměnily v atopický stav udržovaný léky, což mne přimělo k myšlence ozdravného pobytu u moře, jenž má kromě psychického především pozitivní dopad na imunitní systém, léčbu dýchacího ústrojí a kožních onemocnění. Vidím naději na zlepšení celkového zdravotního stavu a v neposlední řadě i v psychické očistě.

Jaký je její sen?

Valerka by si moc přála potápět se, "vznášet se" na hladině moře a natírat se bahnem. Ona moře vnímá především jako zážitek, já vidím jednoznačně úlevu od zdravotních potíží a samozřejmě na straně druhé bych jí chtěla splnit její sen o potápění se v azurově nádherné vodě, jelikož tuto činnost miluje a je schopná se potápět i v umyvadle. 

Vidět zářící očička, to je prostě čisté štěstí.