Zdenda

Jeho snem je pobyt u moře. 

Příběh:

Náš Zdenda se narodil v květnu 2011 jako zdravé dítě, měl jen dětskou žloutenku. Byl nejhodnější miminko na světe, hodně spinkal, mezitím krásně papal, pohrál si, měl moc rád vycházky v kočárku, byl zvídavý a veselý. 

Okolo jednoho roku i začal povídat, ale to nevydrželo dlouho. 

Po druhém roce nás dětská lékařka poslala na logopedii, protože Zdenda měl jen svou žvatlatilku. Tam nám paní logopedka poprvé řekla, že by Zdenda mohl být autista. Byl to šok, vůbec jsme nevěděli, co to je. Měli jsme termín k paní doktorce (tenkrát jedna z nejlepších na autismus) a ta nám v den Zdendových třetích narozenin sdělila diagnózu atypický dětský autismus. Na ten den nikdy nezapomenu… 

Říkáte si, proč zrovna my, je těžké se s tím smířit, ale musíte to přijmout a začít "bojovat". Dostali jsme kontakt na Passpoint (organizace pomáhající autistům a jejich rodinám) a tam nám moc pomohli, poradili, ukázali možnosti... Od září začal Zdenda chodit do nově otevřené speciální školky pro autisty v Brně na Kociánce. Ale ani tam to nebylo bez problémů (často se vztekal a byl lehce agresivní), takže jsme situaci museli začít řešit léky na zklidnění. Po nich Zdenda přibral za půl roku 9 kilo, ale vliv na zmírnění jeho vzteků a agrese se moc neprojevil. Zkoušeli jsme dál jiné léky a doufali, že to bude lepší. 

Po školce jsme měli obrovské štěstí a přijali nás na speciální základní školu pro autisty v Brně na Štolcove. A za to jsem moc vděčná! Škola je pro nás velkou oporou, máme ty nejlepší paní učitelky na světě! Zdenda je má moc rád a do školy se každý den těší. Naštěstí jsme na Zdendu s manželem dva, máme velkou oporu v blízké rodině a kamarádech, ve škole i v Passpointu. 

Teď má Zdenda konečně medikaci, která mu "sedí", je klidnější, hodnější a skoro pořád v dobré náladě. Když se mu něco nelíbí dává to dost hlasitě najevo, má dost omezený jídelníček a "svoje návyky", ale já věřím, že i to se časem zlepší.

Jaký je jeho sen?

Miluje vodu, rodina by mu ráda dopřála pobyt u moře, který by mu mohl pomoci s jeho kožními problémy a také na časté rýmy. Rodina věří, že tento pobyt mu pomůže zlepšit zdravotní stav a cítit se lépe.